poniedziałek, 26 czerwiec 2017

Billy jest zły
(a właściwie, to czuje ZŁOŚĆ)

Złość w wykonaniu ludzi mniejszych, dziecięcych przybiera zazwyczaj formy największe. To nie jest Gniew, ze swoim wyrachowaniem i zimnokrwistością. To nie jest Obrażenie, ze swoją niedostępnością i niedotykalnością. To jest ZŁOŚĆ – prawdziwa, furiatyczna i niepohamowana… i to szczególnie u dzieci.

Birgitta Stenberg (pani, która poza tą książką opowiedziała nam też co Billy wyprawiał z kotem potworem i gwizdkiem) opowiada nam historię dziecka, które wpada w przepiękną, klasyczną ZŁOŚĆ w pełnej krasie i z wszystkimi jej atrybutami (doskonale znanymi nawet najlepszym rodzicom).

Mamy więc (kolejność występowania może być różna) – mroczki przed oczami, krzyk, rzut ulubioną zabawką, marszczenie czoła, rozrzucanie zabawek, deklaracje kategoryczne i nieodwracalne („już nigdy więcej nie będę się bawił!”), wygrażanie „niebiosom” (tutaj chmurom i słońcu), inwektywy w kierunku rodzeństwa i rówieśników i… zobaczycie zresztą sami.

Całą tę historię ubrał w ilustracje Mati Lepp (to ten pan, który rysował „jak mama została Indianką” i „jak tata się z nami bawił”) ze swoją charakterystyczną kreską i lekko przejaskrawionymi postaciami. Razem, ten szwedzki duet uzupełnił się idealnie i stworzył mądrą i zabawną książkę, która w dodatku (a może przede wszystkim) jest rewelacyjnym zaczynem do rozmowy o emocjach.

Bo Billy da wam bardzo dobre narzędzie do rozmowy o tym, co się dzieje jak pojawia się ta prawdziwa złość przez duże Z. Pozwoli Wam porównywać, opisywać i opowiadać co sami czujecie, jak sobie radzicie i jak proponujecie dzieciom radzić sobie z NIĄ. Bo to nie Billy jest ZŁY i nie dzieci są ZŁE – tylko czasem przychodzi takie uczucie jak ZŁOŚĆ i tyle. A przychodzi czasem z bardzo różnych powodów… 

na półeczce dla odrobinę większego i prawie dużego króliczka | mało tekstu | duże grafiki


Billy jest zły

tekst | Birgitta Stenberg
ilustracje | Mati Lepp
wydawca | Eneduerabe
okładka | twarda i reszta raczej nie
rok wydania | 2012
liczba stron | 32
format | 20 x 27 cm

PRZEŚLIJ KOMENTARZ

Brak komentarzy.

Dozwolone typy plików: jpg, png, gif

Witamy napoleczce.pl Piszemy tutaj (tylko)o tym co nam się podoba i tylko o książkach dla ludzi mniejszych.

Szukaj w tym blogu

Książka miesiąca

Poznaj Pettsona i Findusa
czyli naleśniki po szwedzku

Oglądacie najczęsciej

Żabek i Ropuch
(czyli we dwoje zawsze lepiej)

CZYTAJ DALEJ

Chrum, chrum Bolusiu!
czyli bracie, gdzie… wpadłeś

CZYTAJ DALEJ

Tęgi umysł
Tajemnice inteligencji

CZYTAJ DALEJ

Dołącz do nas na FB

Archiwum bloga


TOP