poniedziałek, 27 luty 2017

Hans i Matylda
czyli szablonowy kryminał o stereotypach

Chcielibyśmy, aby wszystko co widzimy było tym, czym wydaje się, że jest. W uporządkowanym świecie łatwiej jest poruszać się i podejmować decyzje. Zazwyczaj jednak świat jest bardziej skomplikowany i pewnie dzięki temu ciekawszy.

Japońska ilustratorka i autorka Yokococo opowiada naszym dzieciom kryminalną historię z dreszczykiem, w której na kartach książki śledzimy losy zwierzęcych bohaterów - kotów. Kotów różniących się od siebie wszystkim tym, czym tylko mogą różnić się od siebie skrajne literackie postacie

Dwojakość charakterów kotów podkreślona jest nie tylko fabułą ich postępowania, ale również ilustratorską narracją. Mamy wiec z jednej strony Matyldę – kota grzecznego, uroczego, porządnego, natomiast z drugiej - Hansa, łobuziaka przez duże Ł.

Wydarzenia dziejące się w świecie Matyldy oglądamy otoczone kolorami słonecznymi, radosnymi i ciepłymi – natomiast estetyka świata Hansa zdefiniowana jest przez ciemności i cienie. Biel i czerń, które definiują karty z historią Hansa zaburzane są jedynie przez mały, acz znaczący akcent kolorystycznej odmienności.

Fabuły oczywiście nie będziemy zdradzać, ale warto podkreślić dwie rzeczy. Po pierwsze, dzięki grafikom Yokococo (właśc. Yoko Shima), zdobywczyni Junior Design Awards 2012 w kategorii "Najbardziej obiecujący talent", pokażecie dzieciom kawał naprawdę ciekawych i dobrze narysowanych ilustracji.

Po drugie, historia ta stanowi bardzo dobry punkt wyjścia do rozmowy z dziećmi na temat schematów w postrzeganiu, szufladkowania i stereotypów. A mądrzy rodzice już będą wiedzieli, jak te dwie rzeczy połączyć dla wspólnej radości.

na półeczce dla malutkiego i odrobinę większego | bardzo mało tekstu | duże grafiki


Hans i Matylda

tekst | Yokococo
ilustracje | Yokococo
wydawca | Łajka
okładka | twarda
rok wydania | 2012
liczba stron | 32
format | 24 x 24 cm

PRZEŚLIJ KOMENTARZ

Brak komentarzy.

Dozwolone typy plików: jpg, png, gif

Witamy napoleczce.pl Piszemy tutaj (tylko)o tym co nam się podoba i tylko o książkach dla ludzi mniejszych.

Szukaj w tym blogu

Książka miesiąca

Poznaj Pettsona i Findusa
czyli naleśniki po szwedzku

Oglądacie najczęsciej

Lolek
(czyli o psie, a bardziej o ludziach)

CZYTAJ DALEJ

Poznaj Pettsona i Findusa
czyli naleśniki po szwedzku

CZYTAJ DALEJ

Wiosna na ulicy Czereśniowej
(czyli książka do opowiadania)

CZYTAJ DALEJ

Dołącz do nas na FB

Archiwum bloga


TOP