czwartek, 11 maj 2017

Jak zwierzęta śpią
(czyli ruchowi wszelkiemu wbrew)

Ta czeska opowieść o fascynującym, dalekim i czasem bardzo egzotycznym świecie dzikich (i paru udomowionych) zwierząt, ma jedną zasadniczą wadę – nic się w niej nie dzieje. Naprawdę, w całej książce na żadnej z ilustracji nie znajdziecie odrobiny ruchu i dynamiki. Tutaj wszyscy śpią.

Absolutnie wszyscy zwierzęcy bohaterowie, choć bardzo ciekawie i oryginalnie narysowani przez Marie Štumpfovą, kompletnie nic nie robią. Choć grafiki urzekają, zapadają w pamięć i podczas kolejnych czytań tej książki nie nudzą się – to musimy Was ostrzec i uprzedzić - przedstawiają bezruch.

To, że Jiří Dvořák napisał lekkie, pełne humoru i dodatkowo obfitujące w zaskakujące ciekawostki teksty do opowieści o każdym z tych zwierząt – nic nie zmienia. One naprawdę nic nie robią – śpią. Na każdej z szesnastu tablic poznacie historię innego zwierzęcia i zobaczycie, jak się nie rusza, będziecie oglądać, jak śpi. 

Żyrafa zaskoczy was tym, gdzie układa głowę do snu i jego długością – ale czy będzie w tym jakiś ruch lub akcja – nie. Trzmiel (nasz faworyt) niesamowicie potrafi się nie ruszać, spać i wybierać do tego przepiękne i ciekawe miejsca (np.: wnętrze kwiatu) – będziecie mogli pokazać dzieciom ten bezruch nawet w trzech ujęciach.

Do tego, dzięki tej książce, pokażecie najmłodszym jak fantastycznie nie rusza się pyton, ile gracji ma zastygły w bezruchu paw. Wspólnie z dziećmi przeżyjecie chwile napięcia, kiedy w całym stadzie śpiących na jednej nodze flamingów ani jeden nawet nie drgnie

„Jak zwierzęta śpią” – to obowiązkowa pozycja dla każdego, kto chciałby choć chwilę odpocząć od pytań „a co robi konik, gdzie idzie piesek, dokąd biegnie dziewczynka?”. Tutaj odpowiedź na każde pytanie jest jedna: Śpi. To naprawdę bardzo dobra i mądra książka – polecamy.

na półeczce dla odrobinę większego i prawie dużego króliczka| mało tekstu | duże grafiki


Jak zwierzęta śpią

tekst | Jiří Dvořák
ilustracje | Marie Štumpfová
wydawca | Muchomor
okładka | oj twarda
rok wydania | 2015
liczba stron | 36
format | 18 x 25 cm

PRZEŚLIJ KOMENTARZ

Brak komentarzy.

Dozwolone typy plików: jpg, png, gif

Witamy napoleczce.pl Piszemy tutaj (tylko)o tym co nam się podoba i tylko o książkach dla ludzi mniejszych.

Szukaj w tym blogu

Książka miesiąca

Wiosna na ulicy Czereśniowej
(czyli książka do opowiadania)

Oglądacie najczęsciej

Lolek
(czyli o psie, a bardziej o ludziach)

CZYTAJ DALEJ

Jak zwierzęta śpią
(czyli ruchowi wszelkiemu wbrew)

CZYTAJ DALEJ

Wiosna na ulicy Czereśniowej
(czyli książka do opowiadania)

CZYTAJ DALEJ

Dołącz do nas na FB

Archiwum bloga


TOP