poniedziałek, 22 maj 2017

Kłopot
(czyli świat przypalony żelazkiem)

Kłopot" - to poetycka książka obrazkowa. Minimalistyczna opowieść, w której zwykła plama (a bardziej przypalenie żelazkiem) opowiada nam, ile historii i obrazów kryje się w głowie dziecka w obliczu przykrego kłopotu.

Iwona Chmielewska, laureatka min. pierwszej nagrody Bologna Ragazzi Award na targach książki dla dzieci w Bolonii (za książkę „Oczy”) prostym (na pozór) zabiegiem, kilkoma kreskami sprawia, że niechcący powstała plama na obrusie zaczyna żyć, nabierać znaczeń i treści.
 

„Zabawa”, która rozpoczyna się z niesforną plamą pobudza wyobraźnie, przedstawia możliwości i pokazuje alternatywy dla rzeczy zwykłych. Autorka pokazuje naszym dzieciom w sposób dosłowny, że nawet najprostsza rzecz taka jak kształtne przypalenie obrusu żelazkiem może stać się wszystkim od klatki i kwiatu do fajki, a nawet młodszego braciszka.

A w tle tej całej graficznej historii dzieje się druga. Równie oszczędna w słowach jak warstwa graficzna w formie. I tak samo niosąca ze sobą ogrom treści, emocji i uczuć. W kilkudziesięciu zdaniach opisaną mamy emocjonalną huśtawkę dziecka, które na początku chce znaleźć rozwiązanie i wytłumaczenie oparte o zmyślenia i fantazje.
 
Ale na końcu wybiera drogę szczerości i prawdy. Czy dobrze robi. Nie zdradzamy końca – ale wiecie przecież doskonale, że żaden obrus nie jest warty tego, żeby okłamać mamę. A jak do tego mama jest mądra i też potrafi nabroić – to sami rozumiecie, że finał musi być dobry.
 

 

na półeczce dla malutkiego, odrobinę większego i prawie dużego króliczka| tekstu odrobina | duże grafiki

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
 
 
 
 

Kłopot

 

 

ilustracje i tekst | Iwona Chmielewska
 
  wydawca | Wytwórnia
okładka | twarda 
rok wydania | 2016
liczba stron | 52
format | 21 x 27 cm

PRZEŚLIJ KOMENTARZ

Brak komentarzy.

Dozwolone typy plików: jpg, png, gif

Witamy napoleczce.pl Piszemy tutaj (tylko)o tym co nam się podoba i tylko o książkach dla ludzi mniejszych.

Szukaj w tym blogu

Książka miesiąca

Poznaj Pettsona i Findusa
czyli naleśniki po szwedzku

Oglądacie najczęsciej

Miś Maksa
czyli próba przyjaźni w obliczu nocnika

CZYTAJ DALEJ

Oto jest ogród
czyli dziurawa książka

CZYTAJ DALEJ

Lolek
(czyli o psie, a bardziej o ludziach)

CZYTAJ DALEJ

Dołącz do nas na FB

Archiwum bloga


TOP