poniedziałek, 22 maj 2017

Kłopot
(czyli świat przypalony żelazkiem)

Kłopot" - to poetycka książka obrazkowa. Minimalistyczna opowieść, w której zwykła plama (a bardziej przypalenie żelazkiem) opowiada nam, ile historii i obrazów kryje się w głowie dziecka w obliczu przykrego kłopotu.

Iwona Chmielewska, laureatka min. pierwszej nagrody Bologna Ragazzi Award na targach książki dla dzieci w Bolonii (za książkę „Oczy”) prostym (na pozór) zabiegiem, kilkoma kreskami sprawia, że niechcący powstała plama na obrusie zaczyna żyć, nabierać znaczeń i treści.
 

„Zabawa”, która rozpoczyna się z niesforną plamą pobudza wyobraźnie, przedstawia możliwości i pokazuje alternatywy dla rzeczy zwykłych. Autorka pokazuje naszym dzieciom w sposób dosłowny, że nawet najprostsza rzecz taka jak kształtne przypalenie obrusu żelazkiem może stać się wszystkim od klatki i kwiatu do fajki, a nawet młodszego braciszka.

A w tle tej całej graficznej historii dzieje się druga. Równie oszczędna w słowach jak warstwa graficzna w formie. I tak samo niosąca ze sobą ogrom treści, emocji i uczuć. W kilkudziesięciu zdaniach opisaną mamy emocjonalną huśtawkę dziecka, które na początku chce znaleźć rozwiązanie i wytłumaczenie oparte o zmyślenia i fantazje.
 
Ale na końcu wybiera drogę szczerości i prawdy. Czy dobrze robi. Nie zdradzamy końca – ale wiecie przecież doskonale, że żaden obrus nie jest warty tego, żeby okłamać mamę. A jak do tego mama jest mądra i też potrafi nabroić – to sami rozumiecie, że finał musi być dobry.
 

 

na półeczce dla malutkiego, odrobinę większego i prawie dużego króliczka| tekstu odrobina | duże grafiki

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
 
 
 
 

Kłopot

 

 

ilustracje i tekst | Iwona Chmielewska
 
  wydawca | Wytwórnia
okładka | twarda 
rok wydania | 2016
liczba stron | 52
format | 21 x 27 cm

PRZEŚLIJ KOMENTARZ

Brak komentarzy.

Dozwolone typy plików: jpg, png, gif

Witamy napoleczce.pl Piszemy tutaj (tylko)o tym co nam się podoba i tylko o książkach dla dzieci.

Szukaj w tym blogu

Książka miesiąca

Moja Mama

Oglądacie najczęsciej

Moja Mama

CZYTAJ DALEJ

Oto jest ogród
czyli dziurawa książka

CZYTAJ DALEJ

Tęgi umysł
Tajemnice inteligencji

CZYTAJ DALEJ

Dołącz do nas na FB

Archiwum bloga


TOP