środa, 15 luty 2017

Kto się schował?
czyli słoniu, gdzie jesteś?

Osiemnastopostaciowe zoo funduje ogrom zabawy i frajdy tylko tym, że część z tej menażerii na zmianę znika, a reszta czasem zmienia mimikę. Proste, skuteczne, zabawne i wciągające.

Satoru Onishi – japoński ilustrator wpadł na taki pomysł: namaluję sześcioma kolorami osiemnaście zwierzaków, poukładam je w trzech rzędach po sześć.  A potem będę podmieniał im tło, na którym są narysowane i zobaczymy co się będzie dziać.

I dzieje się.  To, że część zwierzaków znika – to drobnostka. O wiele ważniejsze jest to, co ten sprytny Japończyk robi z naszymi dziećmi.

Małe palce zaczynają błądzić po kartkach w poszukiwaniu zaginionych zwierzaków (po których zostają czasem tylko atrybuty w postaci rogów, trąb lub ryjków). Dziecięce oczy bystrzeją i zaczynają wypatrywać zmian zachodzących w ułożeniu i chronologii zwierzyńca.

Do tego ilustrator z kraju kwitnącej wiśni postanowił „zmusić” niektóre ze zwierząt do strojenia min, a w ekstremalnej wersji do pokazania pupy. A dzieci tym samym, dostają zestaw dodatkowych radosnych pytań-zagadek: kto jest zły, kto zasnął, kto się odwrócił?

W opisach gier planszowych używa się sformułowania regrywalność (definiującego możliwość powtarzania radości wynikającej z grania w tą samą grę). Tutaj pokusilibyśmy się o użycie słowa reczytalność – bo jeżeli postanowicie raz pozwolić dzieciom udzielić odpowiedzi na tytułowe pytanie, to gwarantujemy, że będą chciały na nie odpowiadać jeszcze wiele, wiele razy i to z przyjemnością.

na półeczce dla malutkiego i odrobinę większego króliczka | bardzo mało tekstu | duże grafiki


Kto się schował?

tekst | Satoru Onishi
ilustracje | Satoru Onishi
wydawca | Alfabet
okładka | twarda
liczba stron | 40
format | 204 x 237 mm

PRZEŚLIJ KOMENTARZ

Brak komentarzy.

Dozwolone typy plików: jpg, png, gif

Witamy napoleczce.pl Piszemy tutaj (tylko)o tym co nam się podoba i tylko o książkach dla ludzi mniejszych.

Szukaj w tym blogu

Książka miesiąca

Poznaj Pettsona i Findusa
czyli naleśniki po szwedzku

Oglądacie najczęsciej

Żabek i Ropuch
(czyli we dwoje zawsze lepiej)

CZYTAJ DALEJ

Chrum, chrum Bolusiu!
czyli bracie, gdzie… wpadłeś

CZYTAJ DALEJ

Tęgi umysł
Tajemnice inteligencji

CZYTAJ DALEJ

Dołącz do nas na FB

Archiwum bloga


TOP