piątek, 17 marzec 2017

Lew i Ptak
(czyli międzygatunkowa przyjaźń i tęsknota)

Z czytanego dzieciństwa naszych dzieci zapamiętacie (zapewne) te książki, z którymi związane będą ważne wydarzenia, reakcje, pierwsze słowa, pierwsze rozpoznane kształty i postacie. Tą książkę zapamiętacie dlatego, że żadna inna tak pięknie Was i najmłodszych nie poruszy i nie wzruszy.

Marianne Dubuc (to ta pani, która opowiadała nam jak Lusia i przyjaciele jedli podwieczorek) opowiedziała i zilustrowała prostą historię o przyjaźni. O uczuciu jakie rodzi się pomiędzy Lwem i rannym wędrownym Ptakiem. O więzi, wystawionej na próbę czasu, o rozłące i walce z instynktem.

Historia opowiadana naszym dzieciom przez autorkę jest pełna ciepła, nostalgii i tęsknoty. Stosuje ona zasadę minimalizmu w ilości tekstu, przerzucając tym samym odpowiedzialność za narrację opowieści na nas, dorosłych. To my tak naprawdę opowiadamy dzieciom co dzieje się na kolejnych stronach i ilustracjach. Mamy możliwość zadawania pytań, omawiania szczegółów i snucia fabuły.

Prace kanadyjskiej graficzki po raz kolejny zachwycają, zapadają w pamięć i nie pozwalają pozostać obojętnym. Nadmienimy tutaj, że za „Lew i ptak” otrzymała Ona nagrodę Gubernatora Generalnego Kanady w kategorii ilustracja. 

Dzięki rysunkom Marine Dubuc mamy okazję pokazać dzieciom jak piękne i wzruszające mogą być "narysowane książki", jak wiele można oczekiwać od obrazkowej literatury i jak wiele może taka forma dać radości i emocji.

Z kolei dzięki prostej, ale przepełnionej głębokimi uczuciami i pragnieniami historii, prowadzonej w dodatku w sposób bardzo powolny i stonowany, mamy okazję zobaczyć, jak nasze dzieci poznają i rozpoznają uczucia z jakimi mierzą się bohaterowie. A najszczęśliwsi z nas będą mieli okazję zobaczyć, jak ich dzieci wczuwają się i empatyzują z ludzkimi zwierzętami - Lwem i Ptakiem. 

na półeczce dla malutkiego, odrobinę większego i prawie dużego króliczka | bardzo mało tekstu | duże grafiki


Lew i Ptak

tekst | Marianne Dubuc
ilustracje | Marianne Dubuc
wydawca | Łajka
okładka | twarda
rok wydania | 2015
liczba stron | 72
format | 19 x 24 cm

PRZEŚLIJ KOMENTARZ

Brak komentarzy.

Dozwolone typy plików: jpg, png, gif

Witamy napoleczce.pl Piszemy tutaj (tylko)o tym co nam się podoba i tylko o książkach dla ludzi mniejszych.

Szukaj w tym blogu

Książka miesiąca

Wiosna na ulicy Czereśniowej
(czyli książka do opowiadania)

Oglądacie najczęsciej

Miś Maksa
czyli próba przyjaźni w obliczu nocnika

CZYTAJ DALEJ

Złodziej kury
czyli schematom wbrew i na przekór

CZYTAJ DALEJ

Sam w domu
czyli przyjaźń, zazdrość i łzy z cebulą w tle

CZYTAJ DALEJ

Dołącz do nas na FB

Archiwum bloga


TOP