środa, 26 lipiec 2017

Miastonauci
Tata Trzech poleca

Jest takie powiedzenie dotyczące rodzicielstwa, ewidentnie wymyślone ku pokrzepieniu dusz umęczonych dniem rodziców:
 
"Im dłużej dziecko zasypia, tym lepszy miało dzień"
Ktoś się nawet pokusił o analizę tego stwierdzenia i doszedł do wniosku, iż dzieci, które miały dobry dzień nie chcą go kończyć z obawy, że następny może już nie być taki fajny, Poza tym dzieci, jeśli są szczęśliwe, wyciskają z tego co im szczęście przynosi, ile się da. Te dzieci wieczorami, biegają, skaczą, krzyczą radośnie, śmieją się i są wulkanami energii.

Po co o tym piszę, skoro ma tu być recenzja książki dziecięcej?

 
Napisałem to, gdyż moje dzieci muszą w takim razie mieć fantastyczne dni.... codziennie (ups to nie było skromne, ale prawdziwe :)).
 
Codziennie po kąpieli, podczas układania się do snu, moi chłopcy są żywą reklamą kofeiny wzmocnionej redbullami z zastrzykiem glukozy

Trzeba jakoś uspokoić bestie, i tu właśnie pomagają "Mistonauci", gdy tylko pojawiają się na dywanie, wtedy cała trójka chłopaków oblega książkę, negocjują ze sobą kto ma przywracać strony i już po chwili odpływają do świata wyobraźni, powoli, ale sukcesywnie się wyciszając - to największa zaleta tej książki.
 
Książka, której się nie czyta, bo nie ma w niej słów. Książka, którą sie chłonie, bo jest esencją obrazów, wizji i magii.
 
Dzięki abstrakcyjnym kolorom, układom domów, ulic, postaci, młody odbiorca jest w stanie w pełni rozwinąć swoją wyobraźnię, co moi czynią, każdego wieczoru zaskakując mnie czymś nowym.

Każda strona to eksplozja barw, kształtów i architektury miejskiej.
 
Postacie są, jak to w książkach dla dzieci, odrealnione, acz to tylko z korzyścią wychodzi. Mamy tu na ten przykład (nazwy robocze wymyślone przeze mnie i/lub szkrabulce moje):
 
Pana budzika, pana mleczarza, grupę zagubionych pingwinów, przeziębioną żyrafę, jeżyka smartfonika i wiele, wiele innych.
 
Przestrzeń miejska, mimo iż można tu rozpoznać rzeczywiście istniejące budowle czy miejsca choćby z Warszawy jest tak irracjonalna, że dzieci znów mogą wymyślić miliardy historii. 

My często na każdej ze stron, szukamy jakichś konkretnych elementów/postaci/zdarzeń, albo liczymy coś - piłki, zwierzęta, tramwaje, okna.
 
I WYCIASZAMY SIĘ przed snem 
 
Piękna i bardzo rozwijająca pozycja dla młodszych czytelników (takich co to już mówić umieją, ale czytać może jeszcze nie), z dużymi walorami edukacyjnymi i (powtarzam się, a co) uspokajającymi. Chłopcy moi po lekturze "Miastonautów" raczej myślą co by było gdyby pingwiny taktycznie mieszkały w mieście a ludzie podróżowali by na latawcach, niż myślą o psotach.
 
Brawo Panie Tytusie, pięknie wyszło  
 
Szymon - Tata Trzech

na półeczce dla malutkiego i odrobinę większego i prawie dużego króliczka | tekstu brak | duże grafiki


Miastonauci

tekst | Tytus Brzozowski
ilustracje | Tytus Brzozowski
wydawca | Babaryba
okładka | Twarda
rok wydania | 2017
liczba stron | 14
format | 23x 31,5 cm

PRZEŚLIJ KOMENTARZ

Brak komentarzy.

Dozwolone typy plików: jpg, png, gif

Witamy napoleczce.pl Piszemy tutaj (tylko)o tym co nam się podoba i tylko o książkach dla ludzi mniejszych.

Szukaj w tym blogu

Książka miesiąca

Poznaj Pettsona i Findusa
czyli naleśniki po szwedzku

Oglądacie najczęsciej

Słoń jaki jest każdy wie
(chyba, że nie)

CZYTAJ DALEJ

Złodziej kury
czyli schematom wbrew i na przekór

CZYTAJ DALEJ

Wiosna na ulicy Czereśniowej
(czyli książka do opowiadania)

CZYTAJ DALEJ

Dołącz do nas na FB

Archiwum bloga


TOP