niedziela, 30 kwiecień 2017

My jesteśmy krasnoludki
czyli międzypokoleniowe hopsa sa

Gdybyście weszli do porannego autobusu i rytmicznie, melodyjnie wyśpiewali pierwszy wers tej książki „my jesteśmy krasnoludki” – to dziewięćdziesiąt procent pasażerów pod nosem lub w myślach – odśpiewałaby Wam „hopsa sa, hopsa sa”. Pozostałe dziesięć procent zapewne miałoby po prostu na uszach słuchawki.

Gdybyście te same osoby zapytały/li skąd znają ten tekst – najprawdopodobniej padałyby odpowiedzi: „z przedszkola, mama śpiewała, tata fałszował, śpiewałam z synem itp.” Tekst tej piosenki/rymowanki po prostu BYŁ i zmuszał nas, naszych rodziców i dziadków do podskakiwania i pląsania.

Te kolorowe ludziki hopsasały w krasnych czapkach przez kilka pokoleń nie wiadomo skąd i nigdy nie zostało im poświęconej tyle książkowej uwagi, na ile zasługiwały. Teraz, w końcu, ktoś z należytym szacunkiem i pietyzmem podszedł do tematu i pochylił się nad tą roztańczoną gromadką.

Tym kimś jest z jednej strony Agnieszka Żelewska (pani, która co dwa tygodnie opowiada w Świerszczyku historie Czarownicy Irenki), kilkukrotna laureatka nagród PS IBBY za ilustracje, która nadała adekwatną do wagi tej rymowanej historii oprawę graficzną.

Z drugiej strony zaś, na wysokości zadania stanęło wydawnictwo (z mocno podejrzaną w tym przypadku nazwą) Muchomor, które przewidując stopień używalności, powracalności, jeszczerazczytalności i alejużostatanirazności, wydało tę książkę na solidnych, grubych, kartonowych kartach. Idealnie dopasowanych do dziecięcych dłoni w rozmiarze mini.

O walorach rymowanej opowieści nie trzeba nikogo przekonywać, o jakości ilustracji też, zresztą spójrzcie sami na załączone plansze. Dlatego pewnie i odpowiedzialnie możemy polecić książkową historię pożeraczy insektów i żabich kończyn każdemu dziecku „oj, tak, tak, oj tak, tak”.

na półeczce dla malutkiego i odrobinę większego króliczka | mało tekstu | duże grafiki


My jesteśmy krasnoludki

ilustracje | Agnieszka Żelewska
wydawca | Muchomor
okładka | oj twarda
rok wydania | 2017
liczba stron | 10
format | 15 x 15 cm

PRZEŚLIJ KOMENTARZ

Brak komentarzy.

Dozwolone typy plików: jpg, png, gif

Witamy napoleczce.pl Piszemy tutaj (tylko)o tym co nam się podoba i tylko o książkach dla ludzi mniejszych.

Szukaj w tym blogu

Książka miesiąca

Poznaj Pettsona i Findusa
czyli naleśniki po szwedzku

Oglądacie najczęsciej

Żabek i Ropuch
(czyli we dwoje zawsze lepiej)

CZYTAJ DALEJ

Chrum, chrum Bolusiu!
czyli bracie, gdzie… wpadłeś

CZYTAJ DALEJ

Tęgi umysł
Tajemnice inteligencji

CZYTAJ DALEJ

Dołącz do nas na FB

Archiwum bloga


TOP