poniedziałek, 4 grudzień 2017

Nie lubię świątecznych książek...

Nie lubię świątecznych książek. W ogóle nie przepadam za całym tym ociekającym złoto-czerwonym brokatem, dzwoniącym dzwonkami i piętrzącym czekoladowe góry mikołajów przedświątecznym czasem. Tęsknię za to za zapachem prawdziwych jabłek wieszanych w dzieciństwie na choince, za odrapanymi ze starości bombkami i za choinką kolorową, obwieszoną przez dzieci czym-się-da w przeciwieństwie do eleganckich choinek mono  spotykanych już od połowy listopada w marketach.

Cały ten blichtr i serwowana nam na siłę tak zwana magia świąt pożarły nasze prawdziwe Święta. Kult "mikołaja" przynoszącego wory prezentów zastąpił nam i przede wszystkim naszym dzieciom oczekiwanie na prawdziwe wydarzenie Świąt. Ktoś jeszcze pamięta na kogo czekamy? Ech....
Jednakże rozpoczynająca się zima i oczekiwanie na Boże Narodzenie to czas, kiedy   świąteczno-zimowe książki same wpadają w ręce. Odradzam sięganie na chybił-trafił do tych piętrzących się na czerwonych stertach w marketach, gdyż późniejsze ich czytanie może przerodzić się w zgrzytanie zębami ;) Posłuchajcie lepiej półeczkowych poleceń ;)

Kiedy już muszę czytać o świętach, nie lubię żeby było zbyt patetycznie. I nie jest, kiedy do świąt szykujemy się razem z jedną z moich ulubionych bohaterek dziecięcych książek, czyli z Basią oraz jej rodzinką. "Basia i zwierzaki " Wydawnictwa Egmont nie zanudzi nas ubieraniem choinki ani czekaniem na Mikołaja. Co więcej, nie ma tu nawet słówka o Mikołaju ;) za to jest kupa śmiechu i zabawy z dziećmi, a dorośli mają świetną okazję aby przemyśleć jeszcze raz kwestię corocznego świątecznego sprzątania i gonitwy za tak zwaną magią świąt. A jak już koniecznie chcemy trochę pobiegać, to z Basią i jej zwierzakami dzieci będą mieć trochę zajęcia i robótek ręcznych więc będzie można pognać tu i tam.

Drugie moje polecenie będzie nieco bardziej tradycyjne i sentymentalne, chociaż i tu rej wodzi oryginalna jak Basia dziewczynka imieniem Lotta. "W czasie Świąt Bożego Narodzenia jest nam wesoło" to jeden rozdział z książki Astrid Lindgren "Przygody dzieci z ulicy Awanturników", wydanej pięknie w twardej oprawie przez Naszą Księgarnię. Nie tylko to jedno opowiadanie jest warte rekomendacji. Niepowtarzalny styl Astrid Lindgren, niezwykły smak beztroskiego dzieciństwa i humor, który uwielbiają dzieci na całym świecie - to wszystko znajdziecie na ulicy Awanturników. Do tego sentymentalne ilustracje Ilon Wikland zabiorą nas prosto do tej magicznej krainy gdzie pada śnieg, na choince wieszamy z tatą własnoręcznie wykonane koślawe pierniczki i wszyscy razem idziemy na pasterkę śladem betlejemskiej gwiazdy.

Ostatnie moje świąteczno-zimowe polecenie to też zbiór opowiadań, z których jedno jest o świętach Bożego Narodzenia. "Rozmowy ze świnką Halinką" autorstwa Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel wydane przez Wydawnictwo Bajka, kupiłam już ładnych kilka lat temu i ciągle do tej książki wracam. Przydaje się doskonale do czytania i rozmyślania z dziećmi  nie tylko w czasie Świąt :) Tytułowa świnka jest ulubionym pluszakiem małego Filipa, który prowadzi z nią niemalże filozoficzne dysputy związane z wydarzeniami codziennych dni. Rozdział "Pod choinką" jest oczywiście o Świętach. O Świętach, gdzie dorośli nigdzie się nie spieszą, a dzieci jedząc smakołyki wpatrują się w połyskujące na choince bombki. Filip próbuje wytłumaczyć śwince i sobie jak pachną takie Święta. A one pachną gwiazdkowo, choinkowo, trochę prezentowo i nawet niespodziankowo. Takie Święta to rozumiem...i polecam każdemu z Was życząc jednocześnie niespodziankowych i bardzo niespiesznych Świąt Bożego Narodzenia :)

 

Jola - Mama Trójki  
 

PRZEŚLIJ KOMENTARZ

Brak komentarzy.

Dozwolone typy plików: jpg, png, gif

Witamy napoleczce.pl Piszemy tutaj (tylko)o tym co nam się podoba i tylko o książkach dla ludzi mniejszych.

Szukaj w tym blogu

Książka miesiąca

Poznaj Pettsona i Findusa
czyli naleśniki po szwedzku

Oglądacie najczęsciej

Żabek i Ropuch
(czyli we dwoje zawsze lepiej)

CZYTAJ DALEJ

Chrum, chrum Bolusiu!
czyli bracie, gdzie… wpadłeś

CZYTAJ DALEJ

Tęgi umysł
Tajemnice inteligencji

CZYTAJ DALEJ

Dołącz do nas na FB

Archiwum bloga


TOP