poniedziałek, 27 listopad 2017

Pudle i Frytki –
czyli tematy niełatwe – ale konieczne

Bardzo dużo treści przy minimalistycznym nakładzie słów. Olbrzymia symbolika i sporo odniesień przekazanych kierowaną do dzieci kreską i kolorem. To wszystko sprawia, że kolejna pozycja od Pii Lindenbaum staje się obowiązkową pozycją pozwalającą odbyć rozmowy trudne z ludźmi mniejszymi. 

Tym razem zwierzęcy, a właściwie psi świat posłużył szwedzkiej autorce do stawienia czoła tematowi uchodźców, emigracji i tolerancji. Do opowiedzenia historii ludzkich problemów i uprzedzeń odziewając bohaterów tej historii w czworonożne kostiumy.
Poznajemy Ulisa, Ludka, Katkę i małego szczeniaczka zamieszkujących doskonały, idylliczny świat w którym jest im dobrze. Widzimy ich wyspę na chwilę przed tym jak stanie się im wroga, niełaskawa i nieprzyjazna. Widzimy Świat, który zmusi ich do podjęcia ryzykownej i niebezpiecznej podróży przez ocean w poszukiwaniu lepszego, bezpiecznego miejsca.

Podróż, którą odbędą w przymałej łódce, stanie się walką z nieprzychylną pogodą, głodem i wycieńczeniem. Wam podczas czytania kojarzyć się będzie jednoznacznie z obrazami i treściami przekazywanymi przez media informacyjne na przestrzeni ostatnich lat.

To bajka – więc jej zakończenie musi być dobre. Ale samo przybycie do nowej ziemi nie będzie rozwiązaniem wszystkich problemów. Nowa ziemia okaże się zamieszkana przez psy zupełnie innej razy, z innym zwyczajami i obyczajami. Psy, którym nie do końca może odpowiadać obecność „nowych, innych” psów.

Jak widzicie temat nie jest łatwy. Grafiki i kolorystyka mogą sugerować treść zupełnie inną. Ale tym lepiej. Tym łatwiej będzie Wam zacząć rozmowę z ludźmi mniejszymi o tolerancji, inności. Mam nadzieję, że wielokrotnie podczas czytania usłyszycie „Dlaczego” i wielokrotnie będziecie mogli mądrze i dobrze na nie odpowiedzieć.

na półeczce dla odrobinę większego i prawie dużęgo króliczka | komiks dla wszystkich


Pudle i Frytki –

tekst | Pija Lindenbaum
ilustracje | Pija Lindenbaum
wydawca | Zakamarki
okładka | twarda
rok wydania | 2017
liczba stron | 36
format | 23,5 x 26,5 cm

PRZEŚLIJ KOMENTARZ

Brak komentarzy.

Dozwolone typy plików: jpg, png, gif

Witamy napoleczce.pl Piszemy tutaj (tylko)o tym co nam się podoba i tylko o książkach dla ludzi mniejszych.

Szukaj w tym blogu

Książka miesiąca

Poznaj Pettsona i Findusa
czyli naleśniki po szwedzku

Oglądacie najczęsciej

Żabek i Ropuch
(czyli we dwoje zawsze lepiej)

CZYTAJ DALEJ

Chrum, chrum Bolusiu!
czyli bracie, gdzie… wpadłeś

CZYTAJ DALEJ

Tęgi umysł
Tajemnice inteligencji

CZYTAJ DALEJ

Dołącz do nas na FB

Archiwum bloga


TOP