poniedziałek, 27 listopad 2017

Pudle i Frytki –
czyli tematy niełatwe – ale konieczne

Bardzo dużo treści przy minimalistycznym nakładzie słów. Olbrzymia symbolika i sporo odniesień przekazanych kierowaną do dzieci kreską i kolorem. To wszystko sprawia, że kolejna pozycja od Pii Lindenbaum staje się obowiązkową pozycją pozwalającą odbyć rozmowy trudne z ludźmi mniejszymi. 

Tym razem zwierzęcy, a właściwie psi świat posłużył szwedzkiej autorce do stawienia czoła tematowi uchodźców, emigracji i tolerancji. Do opowiedzenia historii ludzkich problemów i uprzedzeń odziewając bohaterów tej historii w czworonożne kostiumy.
Poznajemy Ulisa, Ludka, Katkę i małego szczeniaczka zamieszkujących doskonały, idylliczny świat w którym jest im dobrze. Widzimy ich wyspę na chwilę przed tym jak stanie się im wroga, niełaskawa i nieprzyjazna. Widzimy Świat, który zmusi ich do podjęcia ryzykownej i niebezpiecznej podróży przez ocean w poszukiwaniu lepszego, bezpiecznego miejsca.

Podróż, którą odbędą w przymałej łódce, stanie się walką z nieprzychylną pogodą, głodem i wycieńczeniem. Wam podczas czytania kojarzyć się będzie jednoznacznie z obrazami i treściami przekazywanymi przez media informacyjne na przestrzeni ostatnich lat.

To bajka – więc jej zakończenie musi być dobre. Ale samo przybycie do nowej ziemi nie będzie rozwiązaniem wszystkich problemów. Nowa ziemia okaże się zamieszkana przez psy zupełnie innej razy, z innym zwyczajami i obyczajami. Psy, którym nie do końca może odpowiadać obecność „nowych, innych” psów.

Jak widzicie temat nie jest łatwy. Grafiki i kolorystyka mogą sugerować treść zupełnie inną. Ale tym lepiej. Tym łatwiej będzie Wam zacząć rozmowę z ludźmi mniejszymi o tolerancji, inności. Mam nadzieję, że wielokrotnie podczas czytania usłyszycie „Dlaczego” i wielokrotnie będziecie mogli mądrze i dobrze na nie odpowiedzieć.

na półeczce dla odrobinę większego i prawie dużęgo króliczka | komiks dla wszystkich


Pudle i Frytki –

tekst | Pija Lindenbaum
ilustracje | Pija Lindenbaum
wydawca | Zakamarki
okładka | twarda
rok wydania | 2017
liczba stron | 36
format | 23,5 x 26,5 cm

PRZEŚLIJ KOMENTARZ

Brak komentarzy.

Dozwolone typy plików: jpg, png, gif

Witamy napoleczce.pl Piszemy tutaj (tylko)o tym co nam się podoba i tylko o książkach dla ludzi mniejszych.

Szukaj w tym blogu

Książka miesiąca

Wiosna na ulicy Czereśniowej
(czyli książka do opowiadania)

Oglądacie najczęsciej

Słoń jaki jest każdy wie
(chyba, że nie)

CZYTAJ DALEJ

Złodziej kury
czyli schematom wbrew i na przekór

CZYTAJ DALEJ

Wiosna na ulicy Czereśniowej
(czyli książka do opowiadania)

CZYTAJ DALEJ

Dołącz do nas na FB

Archiwum bloga


TOP