poniedziałek, 16 styczeń 2017

Skrzat nie śpi
a reszta świata po cichu przemija

Rozgrzewająca, zadumana, zatrzymana w czasie zimowa opowieść Astrid Lindgren o tym, co dzieje się, kiedy śnieg wstrzymuje czas, a noc pokonuje dzień.

Baśń, którą zilustrowała Kitty Crowther (laureatka nagrody Astrid Lindgren Memorial Award), jest historią jednej nocy i kilku odwiedzin. Odwiedzin dziwnych, gdyż z jednej strony niepokojących, a z drugiej serdecznych, magicznych i dotykających świata rzeczywistego.
Astrid Lindgren przedstawia świat unieruchomiony zimą, śniegiem, nocą i snem. Świat, w którym w ciemnej ciszy, domowymi zaułkami rozpoczyna swoją podróż postać z krainy ludowych bajek – Skrzat.

Skrzat, który (jakby mało było bezruchu w otaczającym wszystko lunicznym, zimowym krajobrazie) rozmawiając z domowymi zwierzętami uspakaja je, wycisza, głaszcze, przytula, wysłuchuje i pociesza.

Przychodzi też (niezauważony) do pogrążonych we śnie ludzkich domowników.  Zagląda do dorosłych, odwiedza śpiące dzieci, żałując, że nie może z nimi porozmawiać po skrzaciemu  - bo „dzieci nocą tylko śpią”.

Obu paniom - autorce i ilustratorce - udało się zbudować nastój zimowego zatrzymania i zadumy. Nastrój i klimat, który niektórych przeraża a innych wprowadza w stan nostalgii i refleksji.

Słowami wypowiadanymi przez Skrzata Astrid Lindgren mówi nam: spokojnie, wszystko będzie dobrze, zima minie, przyjdzie lato… a potem znowu zima. A dopóki to wszystko będzie się działo „póty skrzat cicho przemyka między zabudowaniami”.

na półeczce dla odrobinę większego i prawie dużego króliczka | mało tekstu | duże grafiki


Skrzat nie śpi

tekst | Astrid Lindgren
ilustracje | Kitty Crowther
wydawca | Zakamarki
okładka | twarda
rok wydania | 2015
liczba stron | 28
format | 18,5 x 26,5 cm

PRZEŚLIJ KOMENTARZ

Brak komentarzy.

Dozwolone typy plików: jpg, png, gif

Witamy napoleczce.pl Piszemy tutaj (tylko)o tym co nam się podoba i tylko o książkach dla ludzi mniejszych.

Szukaj w tym blogu

Książka miesiąca

Poznaj Pettsona i Findusa
czyli naleśniki po szwedzku

Oglądacie najczęsciej

Miś Maksa
czyli próba przyjaźni w obliczu nocnika

CZYTAJ DALEJ

Lolek
(czyli o psie, a bardziej o ludziach)

CZYTAJ DALEJ

Pomelo rośnie
czyli sporo do omówienia w kwestii rośnienia

CZYTAJ DALEJ

Dołącz do nas na FB

Archiwum bloga


TOP