poniedziałek, 16 styczeń 2017

Skrzat nie śpi
a reszta świata po cichu przemija

Rozgrzewająca, zadumana, zatrzymana w czasie zimowa opowieść Astrid Lindgren o tym, co dzieje się, kiedy śnieg wstrzymuje czas, a noc pokonuje dzień.

Baśń, którą zilustrowała Kitty Crowther (laureatka nagrody Astrid Lindgren Memorial Award), jest historią jednej nocy i kilku odwiedzin. Odwiedzin dziwnych, gdyż z jednej strony niepokojących, a z drugiej serdecznych, magicznych i dotykających świata rzeczywistego.
Astrid Lindgren przedstawia świat unieruchomiony zimą, śniegiem, nocą i snem. Świat, w którym w ciemnej ciszy, domowymi zaułkami rozpoczyna swoją podróż postać z krainy ludowych bajek – Skrzat.

Skrzat, który (jakby mało było bezruchu w otaczającym wszystko lunicznym, zimowym krajobrazie) rozmawiając z domowymi zwierzętami uspakaja je, wycisza, głaszcze, przytula, wysłuchuje i pociesza.

Przychodzi też (niezauważony) do pogrążonych we śnie ludzkich domowników.  Zagląda do dorosłych, odwiedza śpiące dzieci, żałując, że nie może z nimi porozmawiać po skrzaciemu  - bo „dzieci nocą tylko śpią”.

Obu paniom - autorce i ilustratorce - udało się zbudować nastój zimowego zatrzymania i zadumy. Nastrój i klimat, który niektórych przeraża a innych wprowadza w stan nostalgii i refleksji.

Słowami wypowiadanymi przez Skrzata Astrid Lindgren mówi nam: spokojnie, wszystko będzie dobrze, zima minie, przyjdzie lato… a potem znowu zima. A dopóki to wszystko będzie się działo „póty skrzat cicho przemyka między zabudowaniami”.

na półeczce dla odrobinę większego i prawie dużego króliczka | mało tekstu | duże grafiki


Skrzat nie śpi

tekst | Astrid Lindgren
ilustracje | Kitty Crowther
wydawca | Zakamarki
okładka | twarda
rok wydania | 2015
liczba stron | 28
format | 18,5 x 26,5 cm

PRZEŚLIJ KOMENTARZ

Brak komentarzy.

Dozwolone typy plików: jpg, png, gif

Witamy napoleczce.pl Piszemy tutaj (tylko)o tym co nam się podoba i tylko o książkach dla dzieci.

Szukaj w tym blogu

Książka miesiąca

Patrz, Madika, pada śnieg!
(a wzruszenie ściska gardło)

Oglądacie najczęsciej

Wpadnij w dołek po uszy
(bo warto)

CZYTAJ DALEJ

Muki
(czyli doznania ponad miarę kolorowe)

CZYTAJ DALEJ

Konik Morski
(czyli Gdzie jest Tato)

CZYTAJ DALEJ

Dołącz do nas na FB

Archiwum bloga


TOP